Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Tiskové centrum > Tiskové zprávy > Detail tiskové zprávy

 

Dotace na zdroje pitné vody nevysychají, podpora obcí pokračuje

22.06.2017   |   Tisková zpráva
Sezóna horkých letních dnů je v plném proudu, a řada obcí se již nyní potýká s nedostatkem pitné vody. Starostové by proto neměli váhat a využít dotace z MŽP směřované na boj se suchem. Ministerstvo navíc prodlužuje termín, do kterého bude možné žádat o dotace na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody.

Dosud si o dotaci na zdroje pitné vody požádalo 150 obcí

Ministerstvo životního prostředí vloni v červenci  spustilo nový dotační program, jehož cílem je pomoci zajistit veřejné zdroje pitné vody v obcích a městech po celé ČR. Původně bylo možné čerpat prostředky už jen do konce června. „Pro zvýšený zájem o výzvu v posledních týdnech, ale i kvůli suchu, které opět trápí mnoho obcí v ČR, jsme se rozhodli ponechat program otevřený i přes původně konečný červnový termín. Obce tak mohou podávat žádosti na Státní fond životního prostředí ČR až do konce října nebo do vyčerpání alokace 300 milionů korun,“ popisuje aktuální změnu v dotacích ministr životního prostředí Richard Brabec.

Další změnou zajímavou především pro obce a města, které se ocitly v kritické situaci a nedostatek pitné vody pro své občany musí řešit akutně, je urychlení procesu schvalování dotačních žádostí. „Jsme si vědomi toho, že i obce, které mají v této chvíli pitné vody dostatek, se mohou během letních měsíců nenadále ocitnout ‚na suchu‘, a tudíž budou muset urychleně řešit posílení stávajícího zdroje pitné vody nebo vybudování zdroje nového. V těchto situacích pak záleží opravdu na každém dni. Proto budeme projekty schvalovat průběžně, navíc v přednostním režimu,“ popisuje ministr Richard Brabec nový proces schvalování. V jeho průběhu půjdou žádosti, které budou kladně posouzeny Státním fondem životního prostředí ČR, ve zrychleném režimu přímo k podpisu ministru životního prostředí. Na Radu Fondu půjdou již schválené projekty pouze na vědomí. Díky tomu mohou obce začít s realizací projektů prakticky do několika týdnů.

„Doposud jsme přijali 150 žádostí za 157 milionů korun, z nichž je již schváleno 90 žádostí za 93,824 milionu korun a dalších 29 projektů za 25,4 milionu je připraveno ke schválení. Pořád ale zůstává k dispozici téměř 150 milionů korun z celkové 300milionové alokace, které mohou pomoci rozpočtu minimálně ve stovce dalších obcí. Zájemci o dotace by s podáním žádostí neměli váhat, protože vyčerpáním finančních prostředků příjem žádostí skončí,“ doplňuje ministr Brabec. O peníze přitom nemusí žádat pouze obce, ale také svazky obcí, společnosti vlastněné minimálně z 50 % obcemi, městy nebo veřejnoprávními subjekty a také příspěvkové organizace [1]. Získat mohou až 80% dotaci. Minimální výše finanční podpory na jeden projekt činí 100  000 korun, maximální výše 3 miliony korun.

„Největší zájem evidujeme o příspěvky na budování nových zdrojů vody,“ upřesňuje Petr Valdman a dodává, že se dotace vztahuje i na regeneraci a zkapacitnění stávajících podzemních zdrojů vody, včetně jejich napojení na rozvod pitné vody v obci. Podporu lze získat i na průzkumné vrty k novým centrálním zdrojům vody.

Dokumenty k výzvě 8/2016

O této a dalších běžících výzvách zaměřených na boj se suchem se můžete informovat také na bezplatném semináři pro obce, kraje a zpracovatelské firmy, který pořádá SFŽP ČR aktuálně 23. června ve Zlíně a 27. června v Liberci.

[1] U příspěvkových organizací územně samosprávných celků a obchodních společností je stanoveno, že musejí být vlastníky vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu.