Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Tiskové centrum > Tiskové zprávy > Detail tiskové zprávy

 

Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let

13.09.2019   |   Tisková zpráva
Dnešním dnem startuje celonárodní iniciativa Sázíme budoucnost. Cílem projektu je do pěti let vysázet 10 milionů stromů mimo les. Za každého občana Česka jeden. Počítadlo na stránkách www.sazimebudoucnost.cz tak ode dneška začíná sčítat stromy vysazované po celé České republice. Také Státní fond životního prostředí ČR podpoří výsadbu komunitní zeleně dotační výzvou s alokací 100 milionů korun.
Výsadba nové zeleně v obci Braškov, foto: archiv SFŽP ČR

Každý, kdo letos vysadí nebo plánuje vysadit strom ve volné krajině nebo ve městě má možnost ho zaregistrovat do interaktivního portálu pod taktovkou Nadace Partnerství a Ministerstva životního prostředí. K nim se navíc nyní přidává další strategický hráč, kterým jsou obce a města. S ministrem Richardem Brabcem za Ministerstvo životního prostředí a ředitelem Miroslavem Kundratou za Nadaci Partnerství dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl podepsal memorandum o spolupráci, které pomůže společný cíl naplnit. S plánováním výsadby, sháněním dobrovolníků a pozemků i darováním financí výsadby a péči o stromy pomůže ode dneška nový portál www.sazimebudoucnost.cz, na kterém se rovněž objeví i metodika pro smysluplné sázení. A kde ode dneška každý, kdo chce a může, začne „sázet budoucnost“.

„V dnešní době, možná ještě více než kdy jindy, můžeme bez nadsázky užít parafrázi známého rčení – strom – přítel člověka. Na jednu stranu tu máme sucho sužující ČR, kůrovcovou kalamitu v lesích, krajinu, města a obce, které se potřebují adaptovat na změnu klimatu, a na druhou stranu stromy pohlcující plyny CO2, pomáhající snižovat dopady sílícího skleníkového efektu. Stromy nám dodávají kyslík a zároveň čistí vzduch. Pomáhají chladit města ve dne a udržují teplo v noci, čímž šetří energii. Stromy fungují jako přírodní vodní filtry, snižují erozi půdy a pomáhají předcházet záplavám. Síla deseti milionů stromů pomůže ochladit přibližně 200 kilometrů čtverečních až o tři stupně Celsia, odvede denně stejnou práci jako 40 milionů klimatizačních jednotek, denně vypaří deset milionů hektolitrů vody a vytvoří denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí,“ vypočítává ministr Brabec.

Vysadit 10 milionů stromů si samozřejmě vyžádá nemalé investice. Vedle příspěvků firem i dobrovolníků, kteří budou moci darovat prostředky skrze Nadaci Partnerství, bude na výsadby nových stromů ještě štědřeji přispívat stát. „Do konce října Státní fond životního prostředí uvolní prostředky na komunitní výsadby v městském prostředí, které mohou žadatelé realizovat už letos. Půjde o administrativně jednoduché a nenáročné schéma na výsadbu nových stromů ve městě, například ve společných vnitroblocích, dvorcích na předzahrádkách, které dovolí zapojit se skutečně komukoliv. Zároveň jsme i v mnohém zjednodušili podmínky pro dotace na výsadbu městské zeleně, na kterou si mohou sáhnout hlavně města a obce v Operačním programu Životní prostředí s cílem maximálně podpořit zájem měst a obcí o nové výsadby,” zdůrazňuje ministr Brabec.

Hlavní období letošních výsadeb iniciativy Sázíme budoucnost má spadat do Měsíce pro stromy mezi 20. říjnem a 20. listopadem. Vrcholem sezony bude výsadba Aleje svobody ve Vestci Prahy v sobotu 9. listopadu při příležitosti oslav 30 let od sametové revoluce. Díky ní dojde k obnově 900 metrů zaorané polní cesty, kterou doplní ovocná alej.

Celé znění tiskové zprávy na www.mzp.cz.