Na řešení dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech Česka se zaměřuje nový evropský dotační nástroj Operační program Spravedlivá transformace. Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj budou v nejbližších letech čelit velkým socioekonomickým nebo environmentálním výzvám, které jsou spojeny s přechodem na klimaticky neutrální ekonomiku. Cílem programu je zmírnit dopady transformačního procesu na ekonomiku, obyvatele a životní prostředí, zejména zajistit pracovní místa pro zaměstnance, odcházející z uhelného průmyslu, zlepšit veřejné služby nebo obnovit krajinu zasaženou těžbou.
Program bude vycházet z Plánu spravedlivé územní transformace, který připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se členy tzv. Transformační platformy. Škála podporovaných opatření bude široká. Finance půjdou na podporu malých a středních podniků, rekvalifikaci, čistou energii a energetické úspory, regeneraci a využití nevyužívaných lokalit, digitalizaci, oběhové hospodářství nebo na výzkum a inovace. Konkrétní podporované aktivity vzejdou z plánů spravedlivé transformace jednotlivých krajů.
Program bude financován z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a na období 2021–2027 je k dispozici celkem 42,7 mld. Kč.
Administraci přijatých žádostí o podporu bude zajišťovat Státní fond životního prostředí ČR jako zprostředkující subjekt. Řídicím orgánem programu je Ministerstvo životního prostředí.
Extra pomoc pro nejvíce zasažené uhelné regiony
Spravedlivá transformace bude poskytovat v cílových regionech podporu nad rámec ostatních programů. Žadatelé proto mohou získat prostředky i z ostatních operačních programů nebo Modernizačního fondu. Ten zůstane hlavním veřejným finančním zdrojem pro modernizaci energetického sektoru. Oba nástroje se vhodným způsobem budou doplňovat a poskytnou uhelným regionům dostatečnou podporu.
Operační program Spravedlivá transformace budou moci využít regiony nejvíce zasažené odklonem od uhlí:
- Karlovarský kraj, hospodářsky nejméně vyspělý region s významnou těžbou hnědého uhlí a návazným průmyslem
- Ústecký kraj, ekonomicky druhý nejslabší region charakteristický nejrozsáhlejší těžbou hnědého uhlí s výrazným dopadem na krajinu i kvalitu života obyvatel a energeticky náročným průmyslem
- Moravskoslezský kraj, který se v mnoha ohledech neřadí mezi ekonomicky slabé regiony, ale přetrvává zde těžký průmysl a následky těžby černého uhlí v podobě zasažené krajiny
Regionální informace k programu můžete sledovat přímo v Karlovarském kraji, Moravskoslezském kraji a Ústeckém kraji.
Na co lze podporu čerpat
Prostředky mohou uhelné regiony využít na zmírnění dopadu odklonu od těžby uhlí: na rekvalifikaci pracovníků, transformaci stávajících podniků směrem k nízkouhlíkovému provozu, podporu inovací, investice do zakládání nových firem, produktivní investice do malých a středních podniků a regeneraci a využití nevyužívaných lokalit.
Mezi hlavní oblasti, které je možné podporovat, patří:
- malé a střední podniky
- výzkum a inovace
- digitalizace
- čistá energie a energetické úspory
- oběhové hospodářství
- rekultivace a nové využití území
- rekvalifikace a pomoc při hledání zaměstnání
Kdo může o prostředky požádat
Žadateli mohou být:
- samospráva
- příspěvkové organizace
- podnikatelské subjekty (zejména malé a střední podniky, velké podniky – včetně zařazených do obchodování s emisními povolenkami. Produktivní investice do velkých podniků lze podpořit jen za předpokladu, že jsou výslovně uvedeny v Plánu spravedlivé územní transformace, čemuž předchází zpracování podnikové analýzy na vytvoření pracovních míst v kraji)
- státní podniky a organizace
- organizační složky státu
- veřejnoprávní subjekty
- vysoké školy, školská zařízení a výzkumné instituce
Kdy program poběží
Program je naplánován na období 2021–2027. Způsobilost výdajů začíná v roce 2021 a končí v roce 2029, kdy bude program finálně uzavřen.
První kroky k příjmu žádostí:
Kde se dozvím více
- v podcastu Co přinese zcela nový operační program Spravedlivá transformace
- z proběhlých seminářů na téma přípravy Plánu územní spravedlivé transformace, pořádaných MMR
- k dispozici jsou i často kladené otázky a základní informace o programu
- v případě dotazů pište na spravedlivatransformace@mzp.cz