Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Tiskové centrum > Aktuality

Aktuality

Zobrazit aktuality v rozmezí
-
První Priorita roku 2022 přináší úspěšné projekty a osvědčené dotace
11.01.2022
Lednové vydání našeho časopisu Priorita ukazuje čtenářů mnoho povedených projektů. Ten první je bohužel trochu smutný, protože se týká kdysi nejhojnější sovy v české krajině, sýčka. Teď mu však hrozí vyhynutí. Snaží se to zvrátit program na jeho záchranu a my věříme, že bude úspěšný.
Záznamy z webinářů Káva se SFŽP ČR aneb Co nového chystáme pro obce a města
10.01.2022
Pro velký zájem zveřejňujeme záznamy webinářů, na nichž odborníci Státního fondu životního prostředí ČR představují aktuální a připravované dotační tituly na nejbližší období v oblasti životního prostředí. Stáhnout si můžete také prezentace a odpovědi na dotazy účastníků probírané v závěru každého setkání. Materiály budeme postupně doplňovat.
Ministryně Hubáčková v Brně zahájila stavbu protipovodňových opatření. 700 milionů na ně půjde z Národního plánu obnovy
10.01.2022
Dnes byla zahájena dlouho očekáváná výstavba přírodě blízkých protipovodňových opatření řeky Svratky. Na nábřeží v úseku od Riviéry přes Poříčí k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici dostane řeka více prostoru a Brňané místo k procházkám, sportu i odpočinku. Předpokládaný termín dokončení protipovodňových opatření je plánován na říjen příštího roku. Projekt je financován z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Ekologickou likvidaci autovraků podpoří 80 milionů korun
20.12.2021
Na likvidování vysloužilých automobilů bude přispívat Ministerstvo životního prostředí i v dalších letech. Nová dotační výzva se vztahuje na vraky zpracované v letech 2022 a 2023.
Podívejte se na záznamy webinářů o dotacích Nová zelená úsporám a kotlíkových dotacích
09.12.2021
Dotační program Nová zelená úsporám se od října dočkal řady novinek. Všechny podstatné změny aktuálně představují odborníci SFŽP ČR na online webových seminářích. Pro velký zájem nabízíme záznamy seminářů o dotacích pro majitele rodinných a bytových domů, k dispozici ke stažení jsou i úvodní prezentace. Připojujeme také přednášku na téma kotlíkových dotací.
40 milionů na snížení emisí těžkých kovů a Pakt starostů pro klima
09.12.2021
V Národním programu Životní prostředí se otevírají dvě nové výzvy. Nabídnou dohromady 40 milionů korun, jedna se zaměří na snížení emisí z průmyslových zdrojů, druhá podpoří obce z Paktu starostů. Příjem žádostí odstartuje začátkem příštího roku.
Obce postižené tornádem dostanou další peníze na likvidaci odpadu
07.12.2021
Po červnovém ničivém tornádu zůstaly na mnoha místech hromady odpadu, na jehož ekologickou likvidaci nebylo možné čerpat prostředky z výzvy na odstranění dočasných skládek, ze které již Jihomoravský kraj obdržel 285 milionů korun z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Obcím nyní s likvidací odpadu pomohou nové dotace z Národního programu Životní prostředí.
Předvánoční Priorita je o uhlí, penězích pro obce a o vodních projektech
03.12.2021
Prosincové vydání přináší dva texty týkající se přechodu energetiky z uhlí na obnovitelné zdroje. Uhelné regiony mají možnost připravovat strategické projekty, které pomohou s jejich transformací. K přechodu z uhlí dopomáhá i Modernizační fond. Aktuálně schválené prostředky míří do tepláren na modernizaci jejich provozů.
MŽP posílá na adaptace měst a obcí na změnu klimatu další téměř 2 miliardy korun
22.11.2021
Efektivní nakládání s dešťovou vodou se stává prioritou pro čím dál tím větší počet obcí a měst v zájmu adaptace na změnu klimatu. Před 8 lety to bylo úplně nové téma, dnes patří dotace MŽP zaměřené na návrat vody do krajiny mezi jedny z nejžádanějších. Obce mohou podporu využít například na vybudování retenčních nádrží, propustných parkovišť nebo zelených střech. O dotace bude možné žádat od 12. ledna 2022 prostřednictvím Národního programu Životní prostředí.
Provozovatelé velkých zařízení v EU ETS peníze z Modernizačního fondu pro letošní rok vyčerpali
19.11.2021
Další dotační výzva z Modernizačního fondu - ENERG ETS č. 3/2021, určená provozovatelům velkých průmyslových zařízení v EU ETS na snížení spotřeby energie anebo emisí CO2 a přechodu na čisté zdroje energie, je uzavřena.