Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Tiskové centrum > Aktuality

Aktuality

Zobrazit aktuality v rozmezí
-
Vyzýváme žadatele ke zvýšené obezřetnosti při výběru dodavatelů a realizačních firem
14.06.2024
Žádáme příjemce a žadatele o dotaci z programu Nová zelená úsporám, a zvláště podprogramu Nová zelená úsporám Light, aby u dotačních projektů věnovali zvýšenou pozornost a obezřetnost při výběru dodavatele, uzavírání smluv na instalaci solárních systémů a na renovaci domu a úhradě záloh.
Další teplárny vymění uhlí za ekologické zdroje energie, pomůže jim 20 miliard korun z Modernizačního fondu
13.06.2024
Odklon české energetiky od uhlí pokračuje. Ministr Petr Hladík oznámil v Teplárně České Budějovice další masivní investice na dekarbonizaci teplárenství. Dvacet miliard korun z programu HEAT Modernizačního fondu podpoří teplárny, které přejdou z uhlí na ekologičtější zdroje. Právě českobudějovická teplárna je příkladem úspěšného žadatele v předchozí výzvě HEAT a díky tomu se odstřihla od uhlí.
Ústecký kraj podporuje filmaře díky Operačnímu programu Spravedlivá transformace
12.06.2024
Projekt Filmové vouchery láká do regionu filmové štáby, které posílí zdejší ekonomiku. Díky připravovanému vyhlášení CHKO Krušné hory se navíc posílí místní biodiverzita a do krajiny po těžbě se vrátí příroda a život.
Červnová Priorita je o Norských fondech a úspěšných projektech
06.06.2024
Léto přichází, Norské fondy končí. Spolupráce s Nory přinesla desítky skvělých projektů, které u nás budou pomáhat životnímu prostředí v mnoha dalších letech. Jak může jeden takový úspěšný projekt vypadat, můžete vidět v Kuřimi, kde upravili park u nádraží. Zmiňujeme se i o dalších „norských“ projektech.
Snížení dostupnosti systému AIS SFŽP ČR při použití bankovní identity
05.06.2024
Upozorňujeme žadatele, že ve dnech od 7. 6. 2024 od 23:00 hod. do 9. 6. 2024 do 23:00 hod. může docházet ke krátkodobým výpadkům dostupnosti přihlášení do AIS SFŽP ČR přes bankovní identitu.
Senioři a nízkopříjmoví mohou nově získat až 250 tisíc na zateplení domu. MŽP upravuje podmínky u programů NZÚ Light a Oprav dům po babičce
30.05.2024
Od června tohoto roku začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dostanou nově žadatelé až čtvrt milionu korun na zateplení domu a podpora přesněji cílí na nejzranitelnější domácnosti. Program Oprav dům po babičce s více než 50% podporou na komplexní renovace domů zmírní požadavek na vlastnictví pouze jedné nemovitosti a bude tak nově dostupný pro více domácností.
Norské fondy přiváží do Prahy inovace v ochraně životního prostředí: Konference představí 17 inovativních projektů
27.05.2024
Inkubace jiker ohrožených druhů ryb, regionální směsi osiv, odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod i ochrana před invazními druhy raků v Estonsku. Státní fond životního prostředí ČR představí na dvoudenní odborné konferenci sedmnáct svých projektů realizovaných za podpory programu Norských fondů. Seznámit se s českými projekty na ochranu životního prostředí přijedou do pražské Spojka Events odborníci z Norska, Polska či Řecka.
EPC projektů v Česku rychle přibývá. Loni ušetřily přes 400 milionů korun, klimatické cíle EU mohou zájem ztrojnásobit
24.05.2024
Projekty garantovaných úspor energie (EPC) se stávají stále populárnějšími a efektivnějšími nástroji pro snižování energetické náročnosti budov a další infrastruktury a pro dosažení cílů v oblasti dekarbonizace české ekonomiky. V souvislosti s klimatickými cíli Evropy se očekává, že poptávka po projektech úspor ve všech oblastech – včetně EPC metody – se nejméně ztrojnásobí.
Pro vyčerpání finančních prostředků se ve středu 22. května 2024 dočasně uzavírá příjem žádostí v programu Nová zelená úsporám Light
22.05.2024
Od spuštění programu v lednu roku 2023 si o vyhrazených 9 miliard korun na rychle a snadno realizovatelné renovace rodinných domů požádalo 79 tisíc domácností. Po navýšení alokace z Modernizačního fondu bude příjem žádostí v červnu opět otevřen.
Od prvního září začne platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. MŽP upravilo podporu výměny kotlů od září a oznámilo, jak budou probíhat kontroly
20.05.2024
Zákaz využívání kotlů první a druhé emisní třídy začne platit od 1. září 2024. Mnoho občanů již využilo podporu z kotlíkových dotací i z programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí nabádá všechny, kteří nevyhovující kotle ještě nevyměnili, aby tak učinili a využili do konce srpna jedinečné příležitosti čerpat aktuální výši dotací. Od 1. září sice bude podpora pokračovat, ale bude výrazně nižší. Pokud si navíc domácnosti stihnou o dotaci požádat do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit, budou k tomu ú...