Národní program Životní prostředí (NPŽP) podporuje projekty a aktivity přispívající k ochraně životního prostředí v České republice, k efektivnímu a šetrnému využívání přírodních zdrojů, k nápravě negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí, ke zmírňování a přizpůsobení se dopadům změny klimatu a účinné prevenci prostřednictvím environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty obyvatel ČR.
Je navržen jako doplňkový k jiným dotačním programům, především Operačnímu programu Životní prostředí, programu Nová zelená úsporám a programům administrovaným přímo Ministerstvem životního prostředí.
Program je financovaný především z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR, které pocházejí ze zákonných poplatků, odvodů a pokut za poškozování životního prostředí. V roce 2021 byl národní program rozšířen o aktivity financované z dotace poskytnuté SFŽP ČR z Národního plánu obnovy (NPO).
Finanční podpora směřuje podle priorit Ministerstva životního prostředí do osmi základních oblastí:
- Prioritní oblast 1: Voda
- Prioritní oblast 2: Ovzduší
- Prioritní oblast 3: Odpady, staré zátěže, environmentální rizika
- Prioritní oblast 4: Příroda a krajina
- Prioritní oblast 5: Životní prostředí ve městech a obcích
- Prioritní oblast 6: Environmentální prevence
- Prioritní oblast 7: Inovativní a demonstrační projekty
- Prioritní oblast 8: Energetické úspory
Příspěvky mohou čerpat jak veřejnoprávní a soukromoprávní právnické osoby, tak fyzické osoby na velmi širokou škálu projektů.
K nejčastěji podporovaným aktivitám patří odstraňování nelegálních skladů odpadů, starých ekozátěží a nepotřebných hydrogeologických vrtů, snižování zápachu a emisí těžkých kovů, zavádění nízkoemisních zón, podpora čisté mobility a alternativních způsobů dopravy.
Finanční prostředky z NPŽP podporují hospodaření s dešťovou a odpadní vodou, protipovodňová opatření, budování nových zdrojů pitné vody, pořizování domovních čistíren odpadních vod do lokalit, kde není možné napojení na společnou kanalizaci a čistírnu odpadních vod, dále na výsadbu zeleně ve městech a obcích, ozdravné pobyty dětí s ekovýchovou či podporu enviromentálního vzdělávání a osvěty.
Mezi podporované aktivity se nově řadí také budování enegetické infrastrury pro nakládání s odpady či snížování energetické náročnosti veřejných budov.
Prostředky jsou vypláceny na základě: Směrnice MŽP č. 4/2015
Jak požádat o dotaci
O dotaci můžete žádat na základě vyhlášených dotačních výzev. Podmínky dotace (např. kdo může o dotaci požádat, výši dotace) a další informace se dozvíte v textu výzvy a dalších dokumentech zveřejněných společně s výzvou.
Přehled aktuálních dotací, schválených projektů, harmonogram výzev a veškeré dokumenty naleznete na samostatném webu programu: