Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Do jara vchází Priorita se sluneční energií a budoucími projekty

Do jara vchází Priorita se sluneční energií a budoucími projekty

04.03.2024
Pomalu přichází jaro a s ním teplejší počasí a více slunce. To dodává energii nejen nám lidem, ale i solárním panelům. Tímto krásným oslím mostem jsme se dostali k jednomu z témat březnového vydání, fotovoltaice. Solární panely rostou na střechách jako bambus v pralese, ale buďme rádi. Energii ze slunce budeme potřebovat čím dál více. O budoucnosti této energie i konkrétních instalacích se dočtete v několika článcích.
web OPZP_Priorita_aktuality_1000x666_03-2024

Operační program Spravedlivá transformace podporuje uhelné regiony, které procházejí dekarbonizací. Mnohé obce a regiony již mají připravené projekty, píšeme o těch z Orlové, Chodova či Sokolova. Ze zkušeností ze zahraničí víme, že průmyslové regiony, které prošly transformací, mohou nabrat velký drajv a posunout celou republiku zase o kousek dál. Takže držme palce, ať se na těchto mnohdy neprávem opomíjených periferiích rozjede pořádná show.

Každý jsme chodili pokud ne do školky, tak do školy určitě. Teď mohou děti navštěvovat i dřevěné školy, o nichž píšeme. Doba se tak obrací. Středověká města vznikala jako dřevěná, postupně v nich vznikaly kamenné domy. Pak je nahradily panely, teď se částečně vracíme ke dřevu. Staří námořníci měli raději dřevěné plachetnice, protože z kovového zábradlí parníku se nedalo uříznout párátko. Děti z dřevěných škol snad nic takového dělat nebudou.

Běží další ročník Adapterra Awards, které oceňují nejlepší počiny v adaptaci na změnu počasí. Tady platí heslo improvise, adapt, overcome, a tím bychom se mohli v mnoha částech našeho konání inspirovat.

PRIORITA 3/2024 zdarma ke stažení