Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Dubnová Priorita je plná stromů, energetických úspor a úspěšných projektů

Dubnová Priorita je plná stromů, energetických úspor a úspěšných projektů

30.03.2023
Venku vše pučí a probírá se k životu, což je dobře. Jednomu už se stýskalo po květech rostlin a zelených listech stromů. Stromů není nikdy dost, díky iniciativě Sázíme budoucnost už kořeny zapustily miliony vysazených listnáčů a jehličnanů. Přibývat budou i další, a to s pomocí dotací, o kterých píšeme v tomto vydání zpravodaje Priorita.

V lese ještě může být po ránu či k večeru chladno, není proto od věci se po vycházce uchýlit se pod střechu. Může to být byt, dům či chata, ve které je teplo. A nejlépe je, když je objekt energeticky úsporný. Čemuž pomůže třeba program Nová zelená úsporám Light. K tomuto dotačnímu titulu přinášíme několik rad, jak čelit nekalým praktikám takzvaných energošmejdů, nebo firem, které si účtují za poradenství. V síti poradců NZÚ light vám totiž pomůžou a poradí zdarma.

Úsporám se věnují i další texty. Vyhlášeny jsou dotace na výsadbu zeleně nebo energetické úspory veřejných budov z Operačního programu Životní prostředí a bezesporu vás zaujmou i příklady z praxe, kdy jsou budovy již zateplené a šetří energie i peníze.

Podrobněji se věnujeme i velkému projektu proměny nábřeží Svratky v Brně. Jedná se o soustavu protipovodňových opatření, která ochrání zástavbu před velkou vodou, při jejich realizaci se zvelebí také okolí řeky, která bude přístupnější.

Jako vždy přinášíme také pravidelný přehled dotačních výzev s jejich harmonogramem.

Časopis si můžete zdarma stáhnout na webu priorita.cz.

PRIORITA 4/2023 ke stažení