Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Májová Priorita: Energetické úspory na deset způsobů i přehled výzev

Májová Priorita: Energetické úspory na deset způsobů i přehled výzev

05.05.2023
Co vás čeká v květnové Prioritě? Letošní topná sezóna je celkem dlouhá, kamna ani kotle ještě nevyhasly, ale už je třeba přemýšlet nad další topnou sezónou. Od září 2024 bude provoz starých kotlů na tuhá paliva zakázán. I proto je tu další kolo kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti s možností vyplatit peníze dopředu. Ptejte se na svém krajském úřadě.

A když už budete měnit kotel, můžete se také mrknout, jestli by se nešikla nějaká ta energetická úspora. A zase – lze na ni získat peníze z programu Nová zelená úsporám či Nová zelená úsporám Light, o kterém píšeme v našem článku v Prioritě.

Ještě do třetice zůstaneme u tepla. Mnohým z nás stačí otočit kolečkem u radiátoru a teplo přiváděné z dálky zútulní naše domovy. Toto teplo se vyrábí v teplárnách, jejichž modernizace je rovněž velmi důležitá. Myslí na ni Modernizační fond, o jehož úspěšném čerpání je další text. Dozvíte se také, že dotace mohou získat teplárny nejen na nové zdroje energie, ale také na trubky a rozvody.

Dále v Prioritě skládáme pestrou mozaiku úspěšných projektů. Například v Kyškovicích, což je vesnice na pravém břehu Labe, si opravili kulturní dům. A protože se blíží doba dovolených a teplejšího počasí, mohu doporučit Polabí jako krásnou krajinu k výletu. Můžete se vydat také do Krkonoš, o kterých se dočtete v naší reportáži. Anebo objet místa některých projektů přihlášených do soutěže Adapterra Awards, o které se zmiňujeme také.

V Prioritě najdete již tradiční přehled dotačních výzev, který jsme zpřehlednili a doplnili o výzvy z dalších relevantních dotačních programů. Takže vedle výzev vyhlašovaných v Operačním programu Životní postředí (OPŽP) a Národním programu Životní prostředí v tabulce najdete také výzvy Modernizačního fondu, Operačního programu Spravedlivá transformace či předchozího období OPŽP, kde ještě pár výzev běží.

PRIORITA 5/2023 ke stažení ZDARMA