Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Pomozte přivézt Čechům další medaili

Pomozte přivézt Čechům další medaili

20.02.2018
Šanci na vítězství má další reprezentant z Česka. Tentokrát ne v olympijském klání, ale v síle svých příběhů a zástupcem není sportovec, nýbrž strom. Téměř 230 let starý ořešák černý z Kvasic na Kroměřížsku soupeří se zástupci dalších 12 zemí o prvenství v anketě Evropský strom roku. Přispět k medaili pro Českou republiku můžete i vy, pro strom s nejsilnějším příběhem hlasujte do konce února na webové stránce www.treeoftheyear.org.
Tree-of-the-Year_Czech republic_ETY2018_credit_Marek Olbrzymek_resize Kvasický ořešák se stal vítězem národní ankety Strom roku 2017, foto: Marek Olbrzymek

Český zástupce se probojoval do evropského finále z oblíbené národní soutěže Strom roku pořádané Nadací Partnerství, kterou Státní fond životního prostředí ČR dotačně podpořil z Národního programu Životní prostředí v rámci výzvy zaměřené na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

Vzácný ořešák stojí v krajinářském parku v obci Kvasice od roku 1790, během doby se stal cílem častých duchovních návštěv a přežil i ničivé povodně v roce 1997. Do finále evropské soutěže postoupil s vítězi národních kol z Belgie, Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Litvy, Polska, Portugalska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Španělska a Velké Británie.

O přízeň veřejnosti se tak strom z Kvasic utká se silnou konkurencí, k níž se řadí například největší korkový dub na světě rostoucí v Portugalsku, Gillwelský dub – symbol skautského hnutí v Británii a další unikáty, které odolaly povodním, zhoubným chorobám, ohni i zubu času. Všechny stromy rostou a prospívají především díky podpoře řady lidí a komunit.

Internetové ankety se každoročně účastní přes 200 tisíc fanoušků z celé Evropy. Hlasuje se na webu www.treeoftheyear.org, v posledním týdnu (od 22. do 28. února) je hlasování tajné a na webových stránkách průběžné počty hlasů nenajdete.

Cílem ankety je přimět veřejnost, aby se o stromy ve svém okolí zajímala a pečovala o ně.

Výsledky soutěže slavnostně vyhlásí organizace Environmental Partnership Association (EPA) 21. března v Bruselu.