Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Přihlaste svůj dům do soutěže – novostavbu i rekonstrukci

Přihlaste svůj dům do soutěže – novostavbu i rekonstrukci

21.11.2018
Registrace staveb do soutěže Pasivní dům 2018 je v plném proudu. Zahájení proběhlo 18. září, již tradičně na veletrhu FOR ARCH. Státní fond životního prostředí ČR se poprvé stal spoluvyhlašovatelem soutěže a přinesl novou kategorii Zelená rekonstrukce. Stavby je možné přihlásit až do 3. prosince.
Pasivni dum roku 2017_Vitez 2 Ceske Budejovice Rodinný dům Acer Campestre - vítěz soutěžní přehlídky Pasivní dům 2017, České Budejovice

Soutěž Pasivní dům 2018 hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Hlásit se mohou stavby nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností, rodinné, bytové i administrativní a veřejné budovy. Letos budou hodnoceny jak domy nově postavené tak budovy zrekonstruované.

„Z programu Nová zelená úsporám jsme podpořili už tisíce velmi zdařilých úsporných rekonstrukcí. Přišlo nám tedy smysluplné, vyčlenit pro ně v soutěži samostatnou kategorii Zelená rekonstrukce,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, a dodává, že do této kategorie je možné přihlásit jakýkoliv rodinný či bytový dům, veřejnou, ale i jinou budovu, která je provedena v klasifikační třídě energetické náročnosti „B“ a lepší.

Pokud byla rekonstrukce podpořena dotací, může se soutěže zúčastnit rodinný dům, který splňuje technická kritéria 3. výzvy pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám v podoblasti A.2 nebo A.3, a bytový dům splňující kritéria 2. výzvy v programu Nová zelená úsporám v podoblasti A.2. Budovy zrekonstruované s dotací z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 se mohou řídit kritérii podle specifického cíle 5.1.

Další kategorie, nazvaná Zelená novostavba, je vyčleněna pro domy, které jsou nově zkolaudované a splňují kritéria pasivního domu dle standardu PPHP (Passive House Planning Package) nebo podmínky programu Nová zelená úsporám pro oblast B2.

Čerpání dotace však není ani u jedné z kategorií podmínkou k účasti v soutěži, ucházet o titul se mohou domy bez ohledu na to, zda na ně byla čerpána dotace či nikoli.

Nepropásněte důležité termíny soutěže

Stavby mohou přihlásit do soutěže jejich majitelé, investoři či architekti až do 3. prosince 2018. Po hodnocení odbornou porotou bude následovat hlasování veřejnosti a vyhlášení výsledků proběhne tradičně na únorovém veletrhu FOR PASIV.

Přehled termínů

  • Zahájení soutěže: 18. 9. 2018
  • Registrace soutěžících: 20. 9. – 3. 12. 2018
  • Hodnocení odbornou porotou: 10. – 17. 12. 2018
  • Hlasování veřejnosti: 17. 12. 2018 – 29. 1. 2019
  • Vyhlášení soutěže, předání cen: na veletrhu FOR PASIV 2019

Soutěžní přehlídku Pasivní dům roku pořádá Centrum pasivního domu, vyhlašovateli 4. ročníku je společnost ABF, a.s., a Státní fond životního prostředí ČR.

Veškeré informace k přihlášení, registrační formulář, seznam požadovaných dokumentů a pravidla soutěže i hlasování najdete na stránkách www.pasivni-dum.cz.