Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Soutěž mladých architektů zná vítěze, cenu ministra životního prostředí získala soběstačná čtvrť

Soutěž mladých architektů zná vítěze, cenu ministra životního prostředí získala soběstačná čtvrť

09.09.2020
Nejlepší práce 12. ročníku soutěže mladých začínajících architektů do 33 let Young Architect Award 2020 let byly oceněny 8. září 2020 v Centru architektury a městského plánování CAMP v Praze. Porota poslala do finále 11 prací, které nejlépe zpracovaly téma Architektura a krajina ve městě. Cenu ministra životního prostředí vybojoval Lukáš Drda s projektem energeticky soběstačného bydlení ohleduplného k životnímu prostředí.
YAA2020_Cena MŽP_Nízkoenergeticka ctvrt Cena ministra životního prostředí, autor: Lukáš Drda, Nízkoenergetická tradiční čtvrť.

„Téma letošního ročníku je obzvlášť v dnešní době, kdy se řada měst a obcí musí potýkat s dopady změny klimatu, velmi aktuální. Právě vhodné skloubení krajiny a architektury je cesta, jak předcházet vzniku tepelných ostrovů, zajistit lepší koloběh vody a celkově zlepšit kvalitu prostředí ve městě. Jsem velice potěšen, jak se mladí architekti tohoto tématu zhostili a navrhli zajímavá ideová řešení, která více či méně řeší oblast hospodaření s dešťovou vodou, obnovitelných zdrojů energie, pasivního bydlení, a to s cílem být co nejvíce ohleduplní k životnímu prostředí,“ uvedl na slavnostním vyhlášení soutěže ministr životního prostředí Richard Brabec.

Mezi hodnocenými projekty uspěly ty, jejichž základní koncept byl logicky a smysluplně vystavěn a zároveň srozumitelně prezentován. Hlavní cenu YAA 2020 získal koncepční návrh systému práce se zelenou infrastrukturou ve veřejném prostoru v Praze autorky Ludmily Haluzíkové, jehož cílem je zvýšit široce definovanou biodiverzitu města a posílit ekologickou funkci vybraných míst.

Porota velmi ocenila koncepční přístup k vybrané problematice plánování města jako celku. „Přístup, profesionalita a schopnost analytického a koncepčního myšlení je u tak mladé autorky příslibem, že u nás vyrůstá nová generace architektů, urbanistů, která se postaví zodpovědně k otázce plánování měst, k řešení globálních témat,“ uvedla v hodnocení porota.

Cenu ministra životního prostředí si odnesl projekt Lukáše Drdy Nízkoenergetická tradiční čtvrť, který se věnuje tématu energeticky soběstačného bydlení s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Jednotlivé nízkoenergetické domy zachovávají styl tradiční české vesnice, respektují kritéria udržitelného rozvoje výstavby a využívají efektivní hospodaření s vodou.

Soutěžní přehlídka Young Architect Award se zaměřuje na tvorbu mladých začínajících architektů a na jejich zapojení do tvorby kvalitního veřejného prostoru. Hlavním odborným partnerem letošního ročníku soutěže se stal Státní fond životního prostředí ČR.

Spolu s oceněním mladých architektů byly vyhlášeny výsledky soutěží Architekt roku 2020 a Architekt obcí 2020. Všechny projekty budou tradičně vystaveny v rámci veletrhu FOR ARCH od 22.–26. září v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Přehled ocenění YAA 2020

Titul CEMEX Young Architect Award
Ludmila Haluzíková
Vágní Praha
FA ČVUT Praha | Ateliér Novotný, Koňata, Zmek

Cena architekta Josefa Hlávky
Anna Svobodová
Strahovský bastion
Akademie výtvarných umění v Praze | Ateliér architektonické tvorby/škola Miroslava Šika

Cena rektora ČVUT za školní práci
Eliška Olšanská
Parco Agri-kolo
FA ČVUT Praha | Ateliér Sitta

Cena rektora TUL za školní práci
Lucia Gažiová
Kúpele Grössling v Bratislave
FA ČVUT Praha | Ateliér Redčenkov – Danda

Cena ministra životního prostředí
Lukáš Drda
Nízkoenergetická tradiční čtvrť
Politecnico di Torino| Michele Bonino, Marco Simonetti

Cena hlavního partnera YIT
Jakub Kender/ Hugo Marek
Vnitroblok Mečislavova
Akademie výtvarných umění v Praze | Ateliér architektonické tvorby/škola Miroslava Šika

yaa.cz