Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Soutěž o nejlepší adaptační opatření posouvá kvůli koronakrizi přihlášky na konec dubna

Soutěž o nejlepší adaptační opatření posouvá kvůli koronakrizi přihlášky na konec dubna

31.03.2020
Druhý ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření nechává kvůli koronavirové krizi své přihlášky otevřené až do 27. dubna. Tipy na uskutečněná chytrá řešení zmírňující dopady klimatické krize mohou posílat obce, firmy nebo veřejné instituce i jednotlivci prostřednictvím webu www.adapterraawards.cz.
Dum s mokradni strechou_01_Adapterra_foto-Michal Šperling Pasivní dům s mokřadní střechou - účastník soutěže Adapterra Awards 2019, foto: Michal Šperling

Posunutím termínu chtějí organizátoři motivovat ty, které v posledních týdnech zavalily jiné starosti. „Koronavirová krize totiž dříve nebo později pomine, s tou klimatickou se bude muset potýkat ještě i generace našich dětí,” říká specialista na adaptace Martin Ander z Nadace Partnerství, která soutěž vyhlašuje.

Mezi projekty, které se letos uchází o titul Adapterra Awards, je například zdravý dům s vlastními zdroji energie, zelená zaměstnanecká odpočívárna na střeše nebo projekt s názvem Dešťovka-nekopeme. Ten je zaměřen na využívání dešťové vody u domu, kde si majitelé nemohli zakopat nádrž na vodu pod zem. Čerpadlo s filtrací vodu vyčistí od nečistot splavených ze střechy, a navíc ji vyžene do nádrží, kam nemůže samospádem. Díky přečištění může být voda skladována dlouhodoběji a majitelé ji pak mohou využívat pro zalévání, do budoucna i pro splachování.

Soutěž probíhá ve 4 kategoriích, rozdělených podle umístění projektu – Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov. Vítězové vyrazí na exkurzi za inspirativními adaptacemi v zahraniční, pro vítěze ve Volné krajině navíc čeká cena 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže.

Všechny kvalitní nápady budou zveřejněné v inspirativní online databázi Adapterra. Přihláškou vás provede portál www.adapterrawards.cz.