Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > V Prioritě čtěte o miliardách na čistírny a dalších investicích do životního prostředí

V Prioritě čtěte o miliardách na čistírny a dalších investicích do životního prostředí

19.07.2018
Na mnoha místech v Česku mají teď napilno. Získali dotaci na vybudování kanalizací a čistíren odpadních vod. Tyto velké projekty je potřeba správně naplánovat, sehnat dodavatele a domluvit s občany, protože rozkopané ulice potěší asi málokoho. Výsledek za to stojí, příští desítky let poteče do okolí vyčištěná voda.

Trochu jinak na to šli v jihočeských Albrechticích, kde se nevyplatí stavět velkou čistírnu. Proto zvolili soustavu menších domovních. Proč je výhodnější a co přinese Orlické přehradě, si můžete přečíst v rozhovoru s tamějším starostou.

Do práce se mohou pustit i na jiných místech. Třeba ve Šlapanicích u Brna odstraní starou ekologickou zátěž, zamořený průmyslový areál, který ohrožuje životní prostředí. Na stránkách časopisu najdete další chystané nebo již realizované projekty.

Část Radotínského potoka se vrátila do přirozeného koryta. O tomto tématu se v poslední době hodně mluví, protože mnohá upravená koryta toků přispívají k rychlému odtoku vody z krajiny. Když se říčka klikatí, zůstává v okolí mnohem více vody, než když voda prolétne narovnaným a vydlážděným korytem. Věřme, že Radotínský potok v tomto ohledu může sloužit jako dobrý příklad.

Čtenáře na stránkách Priority vezmeme i do Železných hor, Zimbabwe nebo na Floridu, kde se dějí zajímavé věci. A nejen tam, ale i na další místa, kde lidé zlepšují životní prostředí.

PRIORITA 7–8/2018

Čtěte přílohu DŘEVO&stavby pro města a obce

DŘEVO&stavby pro města a obce