Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Zářijová Priorita je o odpadech, osvětlení i deseti milionech stromů

Zářijová Priorita je o odpadech, osvětlení i deseti milionech stromů

06.09.2019
Kam s odpadem řeší v dnešní době většina měst, obcí i domácností a odpady jsou také hlavním tématem zářijového čísla našeho časopisu. Na třídění a recyklaci půjde aktuálně z Operačního programu Životní prostředí 600 milionů korun. Co bude za ně možné pořídit? Dočtete se na úvodní dvoustraně.
web OPZP_Priorita_aktuality_1000x666_09-2019

Odpadky jsou bohužel všude, dokonce i ve vesmíru, i tam lidé nasypali mnoho pomyslných popelnic. Jeho úklid řeší odborníci mnoha zemí, jak zjistíte v zahraniční rubrice. My bychom se zatím mohli naučit nekupovat jídlo zabalené v plastu, i to je možnost, jak snížit zátěž přírody. Více se dozvíte na zadních stranách vydání.

Přemýšlíte, kam s odpadní vodou, když nemáte kanalizaci a čistírnu? Inspirovat se můžete úspěšným dotačním projektem. Ve Starkoči totiž s pomocí dotace vytvořili soustavu domovních čistíren odpadních vod, jednu z nejrozsáhlejších u nás, zahrnující i monitoring jednotlivých čistíren.

Stromy, stromy, stromy. Bude jich deset milionů. Iniciativa „Sázíme budoucnost“ si dává za cíl vysazení nových stromů ve všech koutech Česka. Jak bude výsadba probíhat a proč je nutné vrátit je zpátky do krajiny, zjistíte v rozhovoru s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a Miroslavem Kundratou z Nadace Partnerství.

Vedle přehledu běžících výzev vám v Prioritě podrobněji představíme opět ty nejnovější. Obce mohou například získat dotaci na výměnu lamp veřejného osvětlení. Do ulic nasadí úspornější, efektivnější lampy, které nebudou produkovat tolik světelného smogu. Výzvu vyhlašuje ministerstva životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu.

PRIORITA 9/2019