Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Zemědělci mohou znovu žádat o dotace na šetrné hubení přemnoženého hraboše

Zemědělci mohou znovu žádat o dotace na šetrné hubení přemnoženého hraboše

06.10.2023
Další dotační výzvu zaměřenou na úhradu vícenákladů spojených s ekologicky šetrnou likvidaci přemnožených hrabošů otevírá 16. října Státní fond životního prostředí ČR. Připraveno je 20 milionů korun.

Dotační výzva je vyhlášena z Národního programu Životní prostředí a vztahuje se na oblasti s kalamitním výskytem hraboše polního (potvrzeném ÚKZÚZ). Zemědělci zde mohou na udělenou výjimku hraboše hubit cíleným vkládáním přípravku přímo do děr. Dotace, která jim nahradí zvýšené náklady na aplikaci, je stanovena na 500 Kč na hektar ošetřené plochy. Žadatelé mají současně povinnost provést na pozemcích další preventivní opatření jako je údržba remízků, křovinných pásů a stromořadí či umisťování berliček pro dravé ptáky.

Cílem dotační pomoci je pokrýt zemědělcům zvýšené náklady na šetrnou likvidaci přemnožených škůdců, snížit riziko hospodářských škod na zemědělských plodinách a současně zabránit otravě ptáků, polních zvířat a jiných živočichů.

O úhradu vícenákladů se mohou zemědělci hlásit od 16. října 2023 do 31. ledna 2024 přes Agendový informační systém – AIS SFŽR ČR.

Podrobnosti a dokumenty k dotační výzvě