Právě se nacházíte: SFŽP ČR > Aktuality > Říjnová Priorita je o energiích a realizovaných projektech

Říjnová Priorita je o energiích a realizovaných projektech

14.10.2022
Nízkopříjmové domácnosti mají možnost získat podporu z Modernizačního fondu. Mohou tak udělat úsporná opatření, která jim pomohou zmírnit vysoké ceny energií. Peníze se budou rozdělovat přes program Nová zelená úsporám. Co se dále dozvíte v našem časopise?

Dobrým rádcem, jak ušetřit peníze za energie, může být web, kde si přečtete rady, jak správně topit.

S energiemi je také spojený Operační program Spravedlivá transformace, který byl definitivně schválen. Má pomoci s přeměnou takzvaných uhelných krajů, kde se v minulosti těžilo nebo stále těží ve velkém uhlí. S útlumem těžby se kraje nyní musejí zaměřit na jiné priority. K tomu jsou určeny peníze právě z tohoto programu.

Jak snížit spotřebu energií vědí i mnohé obce, které dlouhodobě vylepšují svoje veřejné budovy právě s ohledem na nižší spotřebu energií. Do obcí teď jdou další peníze na schválené projekty, kromě energetických úspor získávají podporu i projekty na zadržování dešťové vody.

V Prioritě se věnujeme i již hotovým realizacím. Příkladem úspěšného projektu může být například obnova rašeliniště na Šumavě. Dřív se s ní topilo, což nebylo úplně ideální využití a akorát se zničila unikátní krajina. Na Šumavě se daří krásná rašeliniště obnovovat. Na jihočeském pohoří zůstaneme i v reportáži, ve které se podíváme do Dobré. Tam se z hájenky stala hydrobiologická stanice, která pomáhá ohroženým druhům.

Dále přinášíme přehledy podpořených projektů, zajímavosti ze světa technologií i zpoza hranic a mnoho dalších zajímavých textů.

PRIORITA 10/2022 ke stažení >