Vedle žádosti o poskytnutí dotace je třeba doložit:
• doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva,
• doklady prokazující přijatelnost fyzické osoby k podpoře z pohledu výše příjmů (např. daňové přiznání, potvrzení o příjmech, potvrzení o důchodu, potvrzení o dávkách a příspěvcích poskytovaných ČSSZ nebo Úřady práce ČR),
• doklady prokazující že žadatel ve stavbě pro rodinnou rekreaci trvale bydlí,
• fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso,
• písemný souhlas spoluvlastníků většinového, resp. polovičního podílu k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření v rodinném domě/trvale obývané stavbě pro rodinnou rekreaci/bytové jednotce bytového domu, a to v případě více spoluvlastníků rodinného domu/trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci/bytové jednotky bytového domu,
• písemný souhlas druhého z manželů v případě vlastnictví rodinného domu/bytové jednotky/trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci/bytové jednotky bytového domu nebo podílu na nich v rámci společného jmění manželů a písemný souhlas ostatních spoluvlastníků většinového, resp. polovičního podílu na předmětné nemovitosti k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření,
• další přílohy definované příslušným krajem.
Realizaci projektu je třeba prokázat minimálně následujícími doklady:
• fotodokumentace nově instalovaného zdroje tepla,
• kopie dokladu o instalaci a uvedení nového zdroje tepla do provozu,
• kopie protokolu o revizi spalinové cesty (v případě, že je novým zdrojem tepla spalovací zdroj),
• kopie zprávy o montáži,
• potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle,
• kopie faktur/daňových dokladů,
• případně další doklad, který kraj stanoví.
Žádosti přijímají jednotlivé krajské úřady. V Praze je to Magistrát hlavního města Prahy.
Žádost o dotaci bude podávána výhradně elektronicky prostřednictvím webové aplikace s následným doručením listinné verze žádosti a příloh na příslušný krajský úřad – a to buď poštou anebo osobním předáním na podatelnu.
Žádosti lze podat na všechny krajské úřady a Magistrát Hl. m. Prahy elektronicky bez elektronického podpisu.
Není potřeba vlastnit elektronický podpis ani datovou schránku. Kraje toto budou zpravidla řešit povinností dodat podepsanou papírovou žádost o podporu – buď zasláním poštou anebo osobním odevzdáním na podatelnu příslušného krajského úřadu. Pro dodání příloh k doložení současného stavu bude žadatelům poskytnuta dostatečně dlouhá lhůta.
Příjmy jsou sledovány jen za rok 2020. O kotlíkovou dotaci s 95 % podporou si může požádat ta domácnost žadatele, u které platí, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti nebyl v roce 2020 vyšší než 170 900 Kč.
Kompletní seznam sledovaných příjmů je následující:
• příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu fyzických osob podle zákona o dani z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny (prokázáno daňovým přiznáním/potvrzením o příjmech od zaměstnavatele),
• starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí důchody (prokázáno potvrzením o důchodu),
• dávky nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství (prokázáno potvrzením České správy sociálního zabezpečení),
• dávky státní sociální podpory (dle zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře), dávky v hmotné nouzi (dle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi), podpora v nezaměstnanosti (prokázáno potvrzením Úřadu práce ČR).
Kraje mají povinnost umožnit žadatelům poskytnutí zálohy ve výši minimálně 60 % z dotace. Záloha bude žadateli uvolněna na základě zálohové faktury vystavené dodavatelem; po dokončení a doložení realizace výměny kotle bude zbylá částka uvolněna na základě doložení všech potřebných dokladů.
Podporu je v tomto případě možné poskytnout za předpokladu, že kotel na pevná paliva s ručním přikládáním může plnit funkci hlavního zdroje vytápění a je prokazatelně v provozu v době podání žádosti nebo byl v provozu před realizací výměny zdroje (prokázání řeší kraje individuálně dle potřeby v rámci příjmu žádostí fyzických osob, např. čestným prohlášením fyzické osoby při žádosti o podporu).
Pokud se ptáte na kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti, pak lze žádat pouze v případě, že uvedený kotel č. 2 (na dřevo a uhlí) můžete používat jako hlavní zdroj vytápění. Tedy nemusí být jako hlavní zdroj vytápění aktuálně používán, ale může se jím na základě vašeho rozhodnutí kdykoliv stát.
Dokládáte vaši domácnost za rok 2020, třebaže jste bydleli na jiné adrese. Příjmy předchozích vlastníků se nedokládají.
Ano, je to možné, pokud jde o trvale obývaný rekreační objekt. O dotaci žádá vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti. V případě trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci je žadatel povinen doložit trvalý pobyt některého z členů domácnosti počínající 24 měsíců nebo více před podáním žádosti o podporu. Trvalý pobyt lze prokázat zápisem adresy místa realizace v občanském průkazu, výpisem z Registru osob nebo potvrzením od místně příslušného obecního úřadu.
Domácnosti složené výhradně z důchodců pobírajících starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně nebudou muset dokládat příjmy, mohou tedy automaticky žádat o kotlíkové dotace s 95 % dotací bez toho, aniž by se zkoumal jejich příjem.
V případě, že příjmy rodiny jsou vyšší než požadované maximum, tak na dotaci nárok nemáte.
V tomto případě se příjmy domácnosti dokládají.
Výměna plynových kotlů v současné době není podporována.
Při pořízení tepelného čerpadla činí výše dotace až 180 000 Kč. Pro kotel na biomasu je maximální výše podpory zastropována částkou 130 000 Kč, pro plynový kondenzační kotel se jedná o částku 100 000 Kč. V případě plynových kondenzačních kotlů je ovšem třeba mít na paměti, že úhrada způsobilých výdajů je garantována pouze za předpokladu, že již byla výměna těchto kotlů realizována, případně byla na jejich pořízení vystavena závazná objednávka v termínu od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022.
Mezi způsobilé výdaje může žadatel zahrnout jak pořízení nového topidla včetně nákladů na jeho instalaci a stavební práce, tak výdaje za novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu včetně nezbytných zkoušek, testů a měření souvisejících s uváděním nového zdroje vytápění do stavu způsobilého k užívání. Za způsobilé výdaje se považují i náklady na projektovou dokumentaci a administraci žádosti o podporu.
Seznam najdete na stránce svt.sfzp.cz. Výrobky uvedené v tomto seznamu pod kotlíkovými dotacemi 2021-2027 lze v rámci programu kotlíkových dotací podpořit, protože plní požadované parametry. Jednotlivé krajské úřady mohou požadovat, aby daný výrobek byl v seznamu uveden, proto před pořízením nového zdroje vytápění doporučujeme konzultaci s pracovníky příslušného Krajského úřadu.
Tuto možnost nevylučujeme. Mezi způsobilými výdaji je také položka Náklady související s administrací žádosti o podporu.
Členové domácnosti nemusí mít u rodinného domu nebo bytové jednotky trvalé bydliště.
Pokud dle katastru nemovitostí není objekt rozdělen na více bytových jednotek s různými majiteli, kdy by každá bytová jednotka byla vytápěna samostatným zdrojem tepla, pak je posuzován příjem všech v domě žijících osob.
Žadatelem o dotaci je vždy vlastník nemovitosti. Příjmy se posuzují podle osob, které mají trvalý pobyt v dotčené nemovitosti, a dále ostatní osoby, které s žadatelem trvale bydlí, přičemž zde nemusí mít trvalý pobyt. Pokud ale vlastník na adrese nebydlí, tj. není to jeho bydliště, pak nemůže být způsobilým žadatelem v kotlíkových dotacích OPŽP.
Místem trvalého pobytu nebo jen trvalým pobytem je adresa, která je uvedena v občanském průkazu. Trvalým bydlištěm nebo jen bydlištěm se rozumí adresa, na které žadatel skutečně trvale bydlí (nemusí se shodovat s adresou uvedenou v OP).
Dokládáte vaši domácnost za rok 2020, třebaže jste bydleli na jiné adrese. Příjmy předchozích vlastníků se nedokládají.
Žadatelem musí být vždy vlastník. O dotaci nemůže žádat člen domácnosti bez majetkoprávního vztahu k nemovitosti. Existence věcného břemena užívání není překážkou.
Čestné prohlášení nelze použít. Žadatel se musí prokázat daňovým přiznáním nebo potvrzením o příjmech od svého zaměstnavatele. Ostatní druhy příjmů se prokazují potvrzením o důchodu (vdovský, invalidní, starobní, vdovecký a sirotčí), potvrzením od ČSSZ (dávky v nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství) nebo potvrzením od Úřadu práce ČR (dávky státní sociální podpory, dávky v hmotné nouzi, podpora v nezaměstnanosti).
Automatický nárok na podporu – bez ohledu na výši příjmů – mají domácnosti, které jsou tvořené výhradně osobami pobírajícími starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně. Automatický nárok se vztahuje také na domácnosti, které čerpají příspěvek či doplatek na bydlení. Pokud v domácnosti žije jeden důchodce a někdo další (např. osoba s příjmy ze zaměstnání), pak je sledován příjem u obou osob.
Do limitu se počítá každá osoba, která má v domácnosti bydliště k datu podání žádosti, což se prokazuje čestným prohlášením. V případě, že osoba, která má na dotčené adrese trvalý pobyt, ve skutečnosti bydlí jinde, označí žadatel tuto osobu v žádosti (čestným prohlášením) a příjem této osoby se do příjmu domácnosti počítat nebude. Počet členů domácnosti je vždy rozhodný k datu podání žádosti o podporu.
Musí žádat vlastník bytové jednotky. Zároveň se musí jednat o samostatný zdroj vytápění, který splňuje podmínky programu.
Dobrý den, bez fotodokumentace původního zdroje na místě zapojení není bohužel možné žádat o dotaci na výměnu kotlů.